Maziyi Çağırmak

amargi_kapakDediler ki Amargi Dergi kepenkleri kapattı. Biz de sürekli “Kapanmadık, yan sokağa taşındık.” dedik. Taşındık ve web’i sürekli güncel tutmaya çalıştık. Şimdi de “yan sokağın”, yani web’in ilk dosyasını hazırladık. Yeni yerimizin hayırlı olsununa bekliyoruz şimdi sizi. Yeni yerimizde maziye bir dönüp bakacağız, onu yamacımıza çağıracağız.

Mazi, çok önemli politik malzemelerimizden birisi, bu nedenle bu alanı biraz deşmek istedik.

Yamacımıza nasıl çağırıyoruz onu? Geldiğinde neye dönüşüyor? Bu soruların etrafında beş kadın aramızda döndürdüğümüz bir söyleşi-sohbet var dosyada. Funda Şenol Cantek’in sandıklarda kadınlara dair ne olduğu sorusunun peşinden gittiği ve Nurşen Güllüoğlu’nun ve bize sandıkla ilişkisini anlattığı iki nefis yazı. Zeynep Ceren Eren’in “Venüs”ün (Şebnem İşigüzel) ve Selda Tuncer’in “Anılar”ın (Doris Lessing) izini sürdüğü yazılar var. Bir de tabii ki, hatıralar, feminist tarih üzerine kitaplar, anneanneler, günlükler… Hem daha neler neler!

Politika yapmak, otoritelere karşı çıkmak, sorgulama kanallarını açık tutmak, alışılmış olanları eğip büküp yeniden düşünmeye çalışmak, hele ki feminist söz üretmenin kendisi, ciddi bir gayret istiyor. Bunu Türkiye’de yapmak daha da meşakkatli: Zor bir yaz geçirdik, filizlenen umutların kökleri zarar gördü, canımız yandı. Belki tam da bu zamanda çoklaştırmak lazım hikâyeleri, soruları…

Keyifli okumalar!

 

Share Button