Ekranella 2014 Televizyon Yıllığı: Okuması İzlemekten Daha Heyecanlı!

Defne Akman

Türkiye’nin ilk televizyon yıllığı, Türkiye’nin ilk televizyon yorumları sitesi Ekranella’dan geldi.

ekranella kitap gorsel 21 Aralık 2013’te yayına başlayan Ekranella, ülkemizin ilk bağımsız televizyon yorum sitesi. Ekranella, daha önce hiç yazısı yayımlanmamış genç yazarlarla birlikte, Perihan Mağden, Uğur Vardan, Yiğit Karaahmet gibi tanınmış yazarları da kapsayan kadrosuyla, internet yayıncılığı ve televizyon dünyasına yeni bir soluk kazandırdı.

Analizlerden özetli/yorum olarak adlandırılan recaplere, özel röportajlardan podcastlara kadar ekran konusundaki tüm ifade olasılıklarına yer veren site, kısa zamanda sevildi ve benimsendi.

Sitenin kurucusu Elçin Yahşi, dergicilik ve gazetecilik alanında edindiği yayıncılık tecrübesi ve televizyona olan derin aşkı sonucunda, seslerini ana akım medyadan duyuramayan yazarlara ve izleyiciye yepyeni bir kapı açtı. Sitenin ardından, geçtiğimiz günlerde yayımlanan, televizyon dünyasındaki bir yıl boyunca gerçekleşen dikkat çekici ve anlatılmaya değer her şeyin derlemesi olarak Ekranella 2014 Televizyon Yıllığı ise, Türkiye’de bir başka ilk olacak.

Farklı geçmişlerden, farklı yaşlardaki Ekranella yazarlarının televizyon hakkında kendilerine ait özgün fikirleri var. Buluştukları tek nokta ise televizyon sevgisi. Ekranella Televizyon Yıllığı 2014, sektörle ilgili ahkam kesme niyetinde bir kitap değil. Televizyon izlemeyi seven ve ilgili olan herkes tarafından okunabilir. 2014 yılı boyunca ekrana dair dikkate değer ne varsa, bu rehberin içinde yer alıyor. İlginç ve eğlenceli bir rehber olmasının yanı sıra, Türkiye ve dünyadaki trendler ve gidişat konusunda da bilgilendirici bir yönü var.

Her ayın önemli televizyon olaylarının yer aldığı bölümlerin sonunda aylık reytingler veriliyor. Aylara ayrılmış bölümlerde; Yiğit Karaahmet’ten Modern Family yorumu mu dersiniz, Perihan Mağden’den dizi anneleri analizi mi dersiniz, Orhan Tekelioğlu’ndan çocuk starlar yazısı mı dersiniz, Ece Yörenç röportajı mı dersiniz, günlük diziler fenomeni, The Wire, True Detective, Bu Tarz Benim, Nurgül Yeşilçay, Kerem Bürsin yazıları mı dersiniz… Hepsi Ekranella Televizyon Yıllığı’nın kalemine değiyor. “Televizyonun en çalkantılı yılı” diye adlandırabileceğimiz 2014’te reytingler neden tepetaklak oldu, yeni diziler neden tutmuyor gibi alengirli soruların cevapları da kitapta yer alıyor. Örneğin değişen izleyici paneli ve sektörün geleceği üzerine Tayfun Atay’la yapılan söyleşi tam da bu mevzuları merak eden izleyiciye göre. Yıl içinde verilen tüm ödüllerin detaylı listesi ve geniş indeksi de Ekranella Televizyon Yıllığı’nı daha önce karşılaşmadığımız bir kaynak kitap haline getiriyor. Televizyona dair merak ettiğiniz her şeyi “Googlelar” gibi “Ekranellalayıp” kitabın içinde bulabilir, dönüp dönüp okuyabilirsiniz.

Artemis Yayınları tarafından yayımlanan yıllığın editörlüğünü Binnaz Saktanber ve Nilgün Toptaş üstlendi. 2013-2014 sezonu ödülleri, 2014 ekranında mini diziler, dünya ekranında 2014 ve 2015 ekranına yönelik tahminler, Ekranella 2014 Televizyon Yıllığı’nın renkli bölümleri arasında.

Share Button