ODTÜ Rektörlüğü Önünde Niye Oturuyoruz?

odtu 1

Cansu Taşdemir, Deniz Beste Akdoğdu*

Biz, kadınlar olarak hayatımız boyunca birçok alanda ayrımcılık, taciz, şiddet ve tecavüzle yüz yüze geliyoruz. Üstelik bunlarla çoğumuz erken yaşlarda karşılaşıyoruz. Eril bir toplumda yetişmenin tüm zorluklarını ve yükünü kadınlar çekiyor. Böyle bir ortamda yapılması gereken, biz kadınların hep birlikte haklarımızı savunacağımız birlik ağları oluşturmamızdır. Biz ODTÜ Kadın Dayanışması olarak bu hedef doğrultusunda adımlarımızı kararlılıkla atmaktayız. Çünkü ODTÜ’de eril tehditle karşı karşıya kalmaktayız. Okulumuzda birçok tacizci elini kolunu sallayarak dolaşmakta ve kadınların yaşam alanlarını kısıtlamaktadır. Hatta yurtlarda elektriklerin kesilmesi bile sözlü tacize uğramamıza zemin oluşturmaktadır. Erkekler bize, “Kızlar kocanız geldi!” diye bağırabilmektedir. “Eğlence” olarak görülen bu durum, birçok kadın arkadaşımızı rahatsız etmekte; biz kadınlara tehdit oluşturan eril yapıyı daha da güçlendirmektedir.

odtu 3Fakat okuduğumuz üniversitede farklı boyutlarda gerçekleşen ayrımcılıklar, tacizler karşısında karşımızda bir muhatap bile bulamamaktayız. Onca şikâyet, onca dilekçe cevapsız ve yaptırımsız kalmakta; bunun sonucu olarak da, kadınlar kendilerini taciz edenlerle aynı kampüste yaşamak, her gün yeniden onlarla karşılaşmak zorunda bırakılmaktadır. Kadınlar öz savunmada bulunduğunda ise, yine kadınların hakkında soruşturma açılabilmektedir. Özellikle son zamanlarda bu olayların artması bizi daha da öfkelendirmiş ve taleplerimizi yüksek sesle ve ısrarla dile getirmeye zorlamıştır.

ODTÜ Rektörlüğü’nden öncelikli taleplerimiz şunlar olmuştur:

  • ODTÜ Kadın Dayanışması’nı muhatap alarak bir “Taciz Önleme Birimi” kurulmalıdır;
  • Okulda herkesin tanıdığı, hâlâ taciz ve tehditlerine devam eden ve şu ana kadar cezalandırılmamış ODTÜ öğrencisi tacizci okuldan atılmalıdır.

Bu taleplerimiz doğrultusunda 15 Nisan’dan bu yana rektörlük önünde nöbet tutmaktayız. Ayrıca Rektörlük önündeki nöbetimiz sırasında duyurusunu yaptığımız ODTÜ Kadın Dayanışması buluşmamızı da 21 Nisan günü gerçekleştirdik. Bu buluşmada, tacizin ne olduğunu, Yüzüncü Yıl ve ODTÜ’de artan taciz olaylarını, tacize dair nasıl ve hangi çözüm önerilerinin geliştirilebileceğini, üniversitede kurulması için çalıştığımız taciz biriminin önemini ve yaptırımlarının neler olabileceğini konuştuk; Kadın Dayanışması olarak etkinlik önerilerimizi sunduk ve bu öneriler üzerine tartıştık.

Öncelikle konuşmaya kendimizi anlatarak başladık: Biz Kadın Dayanışması olarak ODTÜ’de her hafta düzenli olarak toplantı alıyoruz; 25 Kasım ve 8 Mart gibi önemli günlerde yürüyüş yapıyoruz; bunun yanında etkinler yapıyoruz ve en önemlisi herhangi bir taciz veya benzeri bir durumda dayanışıyor ve çözümler yaratmaya çalışıyoruz. Fakat karşımızda bizi muhatap alan bir birim olmadan işleyişimizi zorluklarla gerçekleştiriyoruz. Rektörlükten yıllardır talebimiz de bir taciz biriminin açılmasıdır.

Yaptığımız toplantıda tacizi nasıl tanımladığımızı konuştuğumuzda, yıllarca maruz bırakıldığımız ancak adını taciz olarak nitelendiremediğimiz ama aslında taciz olan birçok olay yaşadığımızı fark ettik. Çözüm olarak, hem taciz biriminin gerekliliğinden ve hem de birbirimizle dayanışma içerisinde olmamız gerektiğinden bahsettik. Astığımız “TACİZ VAR” afişinin bile aslında birçok erkek için ne kadar da rahatsız edici olduğunu gördük.

Taciz anında kullanılması için düdükler, yıllar önce de kullanılmış olan mor iğneler ve telefon uygulamalarından yararlanılması fikirleri geldi. Bunun yanında, görünürlüğümüzü artırmak adına gece yürüyüşü yapma düşüncemiz de var. Çimlerde “Feminist Kitap” uygulaması yapmayı, erkeklerin de katıldığı bir taciz atölyesi yapmayı planladık. Topluluklarda çalışan ve çalışmayan birçok kadına ulaşma yollarından konuştuk. Toplantımızın sonunda ise, Rektörlük önünde sürdürmekte olduğumuz eylemimizi daha görünür ve sürdürülebilir yapmak için neler yapabileceğimiz üzerine tartıştık.

odtu 2Biz nöbetimize devam ediyoruz ve inatla taciz birimi talebimizi haykırıyoruz!

Birçok kadının yaşam alanı olan ODTÜ’de de güvende değiliz, tacize maruz kalıyoruz ve birbirimizden başka dayanışabileceğimiz kimse yok!

Okulda bir Taciz Önleme Birimi’nin kurulmasıyla mücadelemiz bir kazanıma ulaşacak ve bu, mücadelemiz için bir başlangıç da olacak. Her geçen gün ODTÜ Kadın Dayanışması’na desteğin büyüdüğünü görüyor, her geçen gün ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi yeniden hatırlıyoruz.

 

ODTÜ Kadın Dayanışması olarak, tüm kadınları haklı mücadelemizi büyütmeye ve daha birçok kazanım elde etmeye çağırıyoruz!

“Kirpiğiniz yere düşmesin!”

Yaşasın Kadın Dayanışması!

* ODTÜ Kadın Dayanışması adına.

Share Button