Hêvî LGBTI İnisiyatifinin Kurucusu ve Aktivistiyim: Adayım

hevilogo

Asya Elmas

Ben Asya Elmas,

Gezi Parkı direnişiyle beraber aktif olarak LGBT hareketinin içinde yer aldım. Aynı zamanda hêvî LGBTI inisiyatifinin kurucusu ve aktivistiyim.

Gezi parkı direnişinden sonra LGBTI hareketi ‘Siyasi Talepler ve Katılım Platformu’ adı altında toplantılar düzenledi. Ben de bu toplantılara katılan bir aktivisttim. Aldığımız kararlar doğrultusunda artık LGBTI bireylerin de yerellerde belediye meclislerinde bizi temsil edip haklarımızı savunması ve belediye hizmetlerinden daha iyi yararlanmamız için aday olması fikri çıktı ve aday aranmaya başlandı. Benim grubum hêvî aktivistlerindeki arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılarda neden trans sex işçisi bir arkadaşımız aday olmasın dendi. “Hem görünürlük ve hem temsiliyet açısından en iyi aday sensin, aday olmalısın” görüşü hakim oldu. Ben de arkadaşlarımın desteğiyle aday olmaya karar verdim.

Farkında değiliz ama belediyeler çok önemli bir noktada duruyor. Hepimiz bir evde, bir mahallede, bir semtte, bir şehirde yaşıyoruz ve bunlar da belediyelerin yönetimindedir. Yaşamımız belediyelerin yönettiği yerlerde geçiyor. Eğer belediye meclisine girersek belediyelerin imkanlarından LGBTI bireylerin eşit şekilde yararlanmaları için çalışmalar yürüteceğiz. Aynı zamanda belediyelerde ve mahallelerde LGBTI dernek ve aktivislerinin ortaklaşa düzenleyeceği toplantı, seminer, eğitim çalışmaları yapıp hem belediye çalışanlarının hem de yerelde oturan halkın homofobi ve transfobiden arınmalarını sağlayacağız. LGBTI bireylerin istihdam, barınma, sağlık, eğitim hizmetlerinden yararlanmaları, semt sakinleri ve esnafların LGBTI bireylere ayrımcılık yapmamaları, dışlamamaları için farkındalık çalışmalarını sürdüreceğiz. Kadıköy Belediyesini LGBTI dostu bir belediye haline getireceğim.

Tanıdığım tanımadığım birçok insandan destek ve tebrik mesaj aldım, konuşmaları duydum.

HDP, LGBTI dostu bir partidir. Zaten tüzüğünde de kesinlikle homofobik ve transfobik olan hiçbir davranış ve tavra izin vermez, gerekirse partiden ihraç eder.

Bu makale Amargi Yerel Seçimler Özel Sayısı’ndan alınmıştır. Derginin tamamı için lütfen tıklayınız.

Share Button