Oskar Töreni’ndeki Büyük Şaşkınlık: Yaşa Jenny Beaven!

hero-portrait-jenny-beavan-rex

Ülkü Özakın

Her yıl akademi ödüllerinin verilmesi, filmlerin yarıştığı bir tören olmakla, ünlü kadınların giydiklerinin yarıştığı bir tören olmak arasında gidip gelir. Bu kez, yeteneği tartışılmaz bir kadın ödülünü alırken, diğerleri gibi bir Disney Prensesi olmayı reddettiğinde, erkeklerin yüzerindeki ifade görmeye değerdi.

En iyi kostüm tasarımı ödülünü bu yıl ikinci kez kazanan Jenny Beaven, ödüle aday gösterilen diğer kadınlar gibi, o geceye özel tasarlanmış pahalı bir elbise giymemiş, saçını kuaförde saatlerce oturup mükemmelleştirmemiş, hatta makyajsız gelmişti. Beaven, geceye ödül aldığı filme atıf yapan alışılmadık bir kostümle katıldı. Giydiği sahte deriden, sırtında Mad Max filminden esinlenen, parıltılı kuru kafanın tepesinden çıkan ateş baskılı Marks and Spencer montu, topuksuz ayakkabıları ve bol siyah pantalonuyla, Beaven kendi kıyafetlerini, içinde rahat hareket etme ölçütüne göre seçen bir kadın. Ödülünü almak için sahneye doğru yürüyüşünde, topuklu giymediği için merdivenlerden hızla inişi, rahatça sallanan kolları ve geri dönüp baktıktan sonra başını kaldırıp yürümeye devam etmesi, bu seçiminden duyduğu gururu çok net göstermiyor mu? Harrison Ford, Indiana Jones kostümüyle katılmış olsa büyük sükse yapacakken kadınlara dayatılan elbiseler ne kadar tek tip, hatırlamış olduk.

11 milyon kez izlenen şu vine’da koridor yanında oturan yedi adamdan hiç birinin alkışladığını görmüyoruz. Büyük dehşet! Ödülünü almaya giderken şu adamların yüzlerine bakın! Sanki sahnelenmiş senkronize bir koreografiyle, önlerindeki kadının bir Disney Prensesi olmamasına, kararlı ve rahat şekilde yürümesine ve kuralları tanımazlığına tam bir inanamazlıkla bakıyorlar. Gerçekleşen şey tam olarak, kadınların nasıl görünmesi, ne giymesi ve nasıl davranmasına dair modası geçmiş tüm kurallara karşı çıkan bir kadının yarattığı büyük şok. O kadar ki, Beavan’ı alkışlamayı unutuyorlar ya da daha kötüsü. En iyi yönetmen ödülünü alan Alejandro González Iñárritu kollarını kavuşturarak Beavan’ı süzüyor. Spotlight filminin yönetmeni ağzını kapatıp kıkırdıyor. Diriliş ve Spotlight filmlerinin prodüktörü Steve Golin’se soğuk bir şekilde baştan ayağa süzerek başka hiç bir harekette bulunmuyor.

10. kez bu ödüle aday gösterilen ve ödülü 2. kez kazanan Jenny Beaven, kostüm tasarımcısı bir kadın olarak ortada yıkılmadık kural bırakmıyor. Beaven iki hafta önce de benzer bir kıyafetle gittiği Bafta ödülünü de kazanmış ve yine törendeki giyiminden dolayı, tanınmış erkeklerce şaka yollu eleştirilmişti. Beaven, tarzından geri adım atmayacağını dünyaya göstermiş oldu.

Beaven, daha önce Mad Max filminde beraber çalıştığı Charlize Theron’dan kendine güvenmek konusunda çok şey öğrendiğini açıklamıştı. Teşekkürler Mad Max filminin gerçek kahramanı  Jenny Beaven!

Kaynaklar

Share Button