Genel

Amargi Dergi Online Kütüphanesi Açıldı

amargimetin2

Yazılı yayınlarımıza yetişemeyenler! “Amargi Dergi’nin eski sayılarına nasıl ulaşacağız?” diye soranlar! Okuduklarım okuyacaklarımın teminatıdır diyenler! Eski sayılarımıza ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz. Eksik sayılar da pek yakında sizlerle. Görüşmek üzere!

Share Button

Deli kız Gülten…

Pınar Selek 

Sanki kuytu sokakların dibinden, kaldırımın alt köşesindeki kırık taştaki delikten geliyordu sesin kulağıma. Deli kız. Ayaklarından zincirlenmiş, mahsene kapatılmış, küçük kâğıtlara yazdığı şiirleri demirlerin arasından bırakan kız.

Rüzgâr o deli türküleri dört bir yana dağıttı ya, delirdik hepimiz. Delirdik, uslandık, şiir okuduk, yine delirdik. Onları dağıtan rüzgâra alıştık biz, çığlığını kuytulardan fırlatan deli kızın nerede olduğunu merak bile etmeden.

Sonra rüzgâr esti, rüzgâr esti, şarkısız, şiirsiz.

Delilik bitti.

Şiir bitti.

 

 

Share Button

Yanıyorum… Bu Şehrin Huzuru Boğuyor Beni…

Zozan Çetin

zozan.yaniyorum.gorsel3

Cümleleri toparlama kudreti bile bulamıyorum. Soluksuz ve kan kırmızı günler… Ölüm haberlerinin ardı arkasının kesilmediği, rengini yitirmiş günler. Fakat bu şehir ne kadar da huzurlu! Denizi ne kadar mavi, insanı güleç, barları, kafeleri tıklım tıkış… Sanki bodrumların karanlığında ölümler olmamış, sanki küçük bedeniyle bir çocuğun ölü bedeni dondurucuda saklanmamış, sanki bir yeşilin daha yok edilmesi için adım atılmamış, sanki kadınları seks kölesi yapan adamlar beraat etmemiş gibi… Merhaba! Ben köle pazarında satılan kadınların ülkesine yakın olan, tecavüze uğrayan mültecilerle kalabalıklaşan “kadın dostu” bir kentten bir kadın…

Share Button

“Acılı Yalnızlığıma Hoş Geldin!”

Derya Koptekin

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gazeteci, akademisyen, sanatçı ve yazarlardan oluşan Barış Grubu’nun 30 Aralık 2015 Çarşamba günü gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyaretine biz de İzmir’den katıldık. Sonraki gün de TİHV [Türkiye İnsan Hakları Vakfı] İnsan Hakları İçin Sağlık Çalışanları Grubu olarak Türkiye’nin çeşitli illerinden sağlık, emek ve meslek örgütlerinin Diyarbakır buluşmasına katılmak için kaldık.

Toplantı için hazırlanan salonun kapısından içeri girdiğimizde, duvardaki “Aslolan Hayattır. Silahlar Sussun, Zulüm Dursun, Barışı Konuşalım” yazısı karşıladı bizi. Aynı acının buluşturduğu iki kadın, Türkan Elçi ve Rakel Dink konuştu önce. Ardından bölge halkı tanıklıklarını anlattı.

Türkan Elçi, “Hoşgeldin kardeşim, acılı yalnızlığıma hoşgeldin! Öfke bileyenler sussun bir kere…” diyerek başladığında konuşmasına, hepimiz, çok değil bir ay önce kaybettiği eşi Tahir Elçi için tuttuğu mateme bütün kalbimizle refakat edebilmek için nefesimizi tuttuk.

Ardından Rakel Dink ağıda çalan sesiyle “Onca insan toprağa verildi. Toprak doymaz, toprak yeter demez. Onun için biz yeter demeye geldik. Lütfen bu kadar acı yeter. Kardeşçe, insanca konuşun demeye geldik. Hiç kimseyi toprağa gömmek istemiyoruz artık” diyerek matemin bir değil birçok kırmızı karanfilini serpti üzerimize…

Share Button

Dostlar- Sandık

Eski basılı günlerimizde Amargi’yi bulabileceğiniz kitapçılar:

Adana: Kitapsan, Karahan.

Ankara: Dost, İmge, Arkadaş, Evrensel, Ada (Mesa) D&R

Batman: Bilge.

Bursa: Ezgi.

Diyarbakır: Kafka.

Eskişehir: Adımlar, İnsancıl.

Fethiye:Ayrıntı.

Gaziantep: Donkişot, Yaşar, Cevizli

İstanbul: Remzi, Libra, İnkılap, Beyaz Adam
İstanbul- Beyoğlu: Mefisto, Pandora, Kırmızı Kedi, RobinsonCrusoe.
İstanbul- Kadıköy:Penguen, Gergedan, Nezih, Paraf, Alkım.

İzmir: Yakın, Alsancak.

Kocaeli: Fırat.

Kütahya: Üniversite.

Sakarya: Değişim.

Trabzon: Ra.

Share Button

Maviliklere Koş Martı, Koca Derya Arkanda!

Zozan Çetin

Ne zaman bir yalnızlığa düşsem ve ‘olmayacak galiba’ sesleri yükselse içimden, fersah fersah uzağımda ya da yanı başımda öyle bir gökkuşağı beliriyor ki, kelamlarımdaki kara siliniyor. Satırlara not düşecek güzellik kaldı mı derken deli bir kuş fısıldıyor kulağıma: “Daha bitmedi, yol uzun, haydi…” Bu öyle bir haydi ki, dünyayı sırtlayacağım da silkeleyeceğim tüm kötülükleri gibi geliyor bana. O fısıltı bazen bir şarkı oluyor, daha gidecek çok yolumuz var diyor; bazen bir şiir oluyor, uçuşu unutmamayı tembihliyor…

Share Button

Sayı 35

Amargi 35. SayıAmargi’den

Feminist Tartışmalar

Ne Olacak Bu Memleketin Hali (9)- Ayile Demek Ne Demek- İfakat, Fitnat, Güzin

Hikâyelerimiz, Feminizmin Hikâyesidir- Demet, Özge, Fatma, Ceren, Melek, Selda, Hüner

Devrim Önce Kadınların Yaşamını Değiştirir (Arzu Demir’le Sohbet) – Hüner Aydın

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yeni Bir Araç: İstanbul Sözleşmesi- Şehnaz Kıymaz Bahçeci

Şeytana Direnmek Mümkün mü? Angie Zelter ile sohbet – Hilal Demir

Share Button